skip navigation

The Marymount University Athletic Hall of Fame was founded in 2006 to recognize exceptional student-athletes, coaches, and other individuals who have made a profound impact on the University, the community, or the nation in the field of athletics.

The Hall of Fame recognizes Marymount's athletic programs and the quality of people associated with them, as well as the role of the University in helping to make the accomplishments of the individual honorees possible.

Certain criteria must be met for a person to be nominated for inclusion in the Marymount University Athletic Hall of Fame. Nominations are reviewed annually, with new members inducted at a ceremony that will take place in the spring of each year.

Criteria and Nomination Procedures 


The Marymount University Athletics Hall of Fame committee is proud to announce its 14th Class, set to be inducted into the Hall of Fame on Friday, October 18, 2019 at The Westin Arlington Gateway. 

This year's class has three individuals consisting of: Kerry Adler (Women's Lacrosse, Class of 2006), Jodie Knotts (Women's Basketball, Class of 2003), and Amanda Shanks (Women's Swimming, Class of 2008). For the full release, click here.

The induction ceremony will be a part of Homecoming Weekend, on Friday, October 18. Join the celebration by heading to our registration page here, and head to this link to book a room on our special rate with the Westin here. The special rate for rooms ends on October 4.

 

Hall of Fame Inductees

Class of 2019

Kerry Adler ’06 -- Women's Lacrosse
Jodie Knotts '03 -- Women's Basketball
Amanda Shanks '08 -- Women's Swimming

Class of 2018

Pat McGee ’00 -- Men's Lacrosse
Sarah Djuric '97 -- Women's Soccer
Carah McMullen '06 -- Women's Lacrosse/Soccer
1988 Women's Soccer Team (FIRST TEAM INDUCTION)

Class of 2017

Annetta Benjamin ’04 -- Basketball
Omar Canty '01 -- Soccer
Julia Ralston '07 -- Volleyball
Andre Coles '02 -- Basketball
Father Jack Peterson (Hall of Friends)

Class of 2016

Yvette Thomasson ’94 -- Volleyball
Ashlee Courter Rogers '04 -- Basketball
Lee J. Kuhlberg '00 -- Lacrosse
Steve Menard '05 -- Swimming
Liane Summerfield (Hall of Friends) 

Class of 2015

Jenny Baize Chufo ’00 -- Volleyball, Basketball
Claire Gebauer ’05 -- Soccer
Mary Carroll Lawhorne ’05 -- Volleyball
Greg Murtha ’10 -- Swimming
Crystal ‘Crissie’ Washington ’94 -- Basketball

Class of 2014

Katie Jarvis '04 -- Basketball
Nina Kuziel '06 -- Swimming
Garth Little '94 -- Lacrosse
Steve Wicker (Hall of Friends)

Class of 2013

Justin Kessler '06 -- Soccer
Meggan Breen Olek '91 -- Soccer
Randi Jones '06 -- Basketball
Tony Smith '00 -- Golf

Class of 2012

Patty Wimsatt Myler '66 -- Basketball, Field Hockey, Tennis
Matt Murray '99 -- Lacrosse
Violaine Romans-Murray '94 -- Basketball
Rachel Sybor '05 -- Lacrosse

Class of 2011

Chris Ann Becki Strahan '98 -- Volleyball
Bill Finney -- Director of Athletics, Women's Basketball Coach
Sharee McClellan Gates '95 -- Basketball, Soccer
Rob Harris '91 -- Basketball
Judy Finney (Hall of Friends)

 

Class of 2010

Dallas Crawley '03 -- Basketball
Erin McCarthy Orr '99 -- Lacrosse
Brian Rosenberger '99 -- Lacrosse
Shaun Timothy '00 -- Swimming
Jack Murphy (Hall of Friends)
Barry Summerfield (Hall of Friends)

Class of 2009

Candice Brown '02 -- Basketball
Pablo Coto '93 (Posthumous) -- Basketball
Justin Epstein '03 -- Lacrosse
Marlene Grimes '91 -- Basketball
Dr. Linda McMahon (Hall of Friends)

 

Class of 2008

Gina Cappello '93 -- Soccer
Suzanne Dougherty '01 -- Volleyball
Mary Gardiner '85 -- Basketball
Karen Still '94 -- Basketball

 

Class of 2007

Mike McMoil '91 -- Soccer
Laurie Priest -- Director of Athletics, Swimming & Field Hockey Coach
Paul Schiavone '96 -- Lacrosse
Jessica Turgon '97 -- Basketball
James Shelton (Hall of Friends)

 

Class of 2006

Lara Stead Barrera '94 -- Swimming
Debbie Clise '88 -- Basketball
Stewart Edwards '98 -- Lacrosse
Pierre T. Gardner '92 -- Basketball
Kathy Lawlor Gilbert '68 -- Swimming