Marymount Athletics Hall of Fame

Marymount Athletics Hall of Fame

The Marymount University Athletic Hall of Fame was founded in 2006 to recognize exceptional student-athletes, coaches, and other individuals who have made a profound impact on the University, the community, or the nation in the field of athletics.

The Hall of Fame recognizes Marymount's athletic programs and the quality of people associated with them, as well as the role of the University in helping to make the accomplishments of the individual honorees possible.

Certain criteria must be met for a person to be nominated for inclusion in the Marymount University Athletic Hall of Fame. Nominations are reviewed annually, with new members inducted at a ceremony that will take place in the spring of each year.

The 11th class of the Marymount University Athletics Hall of Fame was honored in an April 30 ceremony at the Washington Golf and Country Club. Pictured from left: Ashlee Courter Rogers, Steve Menard, Yvette Thomasson, Lee J. Kuhlberg, and Liane Summerfield. 

Criteria and Nomination Procedures

 


 

Hall of Fame Inductees

Class of 2016

Yvette Thomasson ’94 -- Volleyball
Ashlee Courter Rogers '04 -- Basketball
Lee J. Kuhlberg '00 -- Lacrosse
Steve Menard '05 -- Swimming
Liane Summerfield (Hall of Friends) 

Class of 2015

Jenny Baize Chufo ’00 -- Volleyball, Basketball
Claire Gebauer ’05 -- Soccer
Mary Carroll Lawhorne ’05 -- Volleyball
Greg Murtha ’10 -- Swimming
Crystal ‘Crissie’ Washington ’94 -- Basketball

Class of 2014

Katie Jarvis '04 -- Basketball
Nina Kuziel '06 -- Swimming
Garth Little '94 -- Lacrosse
Steve Wicker (Hall of Friends)

Class of 2013

Justin Kessler '06 -- Soccer
Meggan Breen Olek '91 -- Soccer
Randi Jones '06 -- Basketball
Tony Smith '00 -- Golf

Class of 2012

Patty Wimsatt Myler '66 -- Basketball, Field Hockey, Tennis
Matt Murray '99 -- Lacrosse
Violaine Romans-Murray '94 -- Basketball
Rachel Sybor '05 -- Lacrosse

Class of 2011

Chris Ann Becki Strahan '98 -- Volleyball
Bill Finney -- Director of Athletics, Women's Basketball Coach
Sharee McClellan Gates '95 -- Basketball, Soccer
Rob Harris '91 -- Basketball
Judy Finney (Hall of Friends)

 

Class of 2010

Dallas Crawley '03 -- Basketball
Erin McCarthy Orr '99 -- Lacrosse
Brian Rosenberger '99 -- Lacrosse
Shaun Timothy '00 -- Swimming
Jack Murphy (Hall of Friends)
Barry Summerfield (Hall of Friends)

Class of 2009

Candice Brown '02 -- Basketball
Pablo Coto '93 (Posthumous) -- Basketball
Justin Epstein '03 -- Lacrosse
Marlene Grimes '91 -- Basketball
Dr. Linda McMahon (Hall of Friends)

 

Class of 2008

Gina Cappello '93 -- Soccer
Suzanne Dougherty '01 -- Volleyball
Mary Gardiner '85 -- Basketball
Karen Still '94 -- Basketball

 

Class of 2007

Mike McMoil '91 -- Soccer
Laurie Priest -- Director of Athletics, Swimming & Field Hockey Coach
Paul Schiavone '96 -- Lacrosse
Jessica Turgon '97 -- Basketball
James Shelton (Hall of Friends)

 

Class of 2006

Lara Stead Barrera '94 -- Swimming
Debbie Clise '88 -- Basketball
Stewart Edwards '98 -- Lacrosse
Pierre T. Gardner '92 -- Basketball
Kathy Lawlor Gilbert '68 -- Swimming